Harcerski internet > Harcerskie portale

Harcerskie portale

W czasach facebook’a, twitter’a oraz naszej rodzimej N-K, wielu z nas jest obecnych w Internecie. Tworzenie własnych profili, umieszczanie zdjęć czy dzielenie się ze znajomymi linkami to tylko niektóre z opcji. Prócz tych popularnych serwisów społecznościowych istnieją też serwisy o tematyce harcerskiej. Dziś chciałbym wam przedstawić dwa z nich: Scoutface(Scouts Social Network) oraz Scouting 4 Peace.

 

Na początku cechy wspólne. Oczywistym jest, to, że aby móc dołączyć się do wielkiej harcerskiej internetowej braci niezbędne jest założenie własnego profilu. To banalnie proste gdyż w niczym nie różni się od założenia go na przykład na facebooku. Z resztą twórcy scoutface i S4P swoje strony stworzyli na podobnej zasadzie, tak by osoba mająca konto na jakikolwiek innym serwisie mogła bez trudu odnaleźć się i u nich.

tl_files/articles/internet/scoutface.jpg

Liczba użytkowników: 31 000 (stan na 1 listopada 2010):

 1. 4378 Brazylia
 2. 2313 Meksyk
 3. 1672 Polska
 4. 1384 Hiszpanii
 5. 1243 Wielka Brytania

 

Już na pierwszy rzut oka serwis ten przypomina nam najpopularniejszego dziś facebooka. Scoutface złożony został w  grudniu 2007 roku w Rumunii.

Po zarejestrowaniu się do serwisu możemy dodawać zdjęcia, filmy, wydarzenia czy też nawiązywać nowe przyjaźnie. Ciekawą opcją jest możliwość poszukiwania przewodnika. Otóż każdy z użytkowników w swoim profilu może zaznaczyć czy jest w stanie pełnić taką rolę w swoim mieście oraz czy może udzielić noclegu innym skautom.  Funkcja ta jest szczególnie przydatna, kiedy ktoś z nas chce wyruszyć na wyprawę do nieznanego sobie miasta, wtedy możemy skorzystać z pomocy innych harcerzy. Kolejną ciekawą opcją jest możliwość dodania na mapie krajów, w których byliśmy.

Strona ta jest bardzo dobra dla każdego, kto szuka przyjaciół zza granicy, albo potrzebuje dowiedzieć się czegoś o kraju, do którego się wybiera. Abyśmy mieli pewność, że na pewno mamy do czynienia ze skautem z innego kraju, portal wprowadził możliwość weryfikacji profilu. Jeśli tylko wyślesz do administratorów serwisu zdjęcia poświadczające to, że jesteś harcerzem (zdjęcie w mundurze, bądź zdjęcie książeczki harcerskiej) otrzymasz status profilu zweryfikowanego. Serwis udostępnia również możliwość wymiany bannerów czy też umieszczenia ogłoszenia na „targu” gdzie możemy znaleźć harcerzy chcących wymienić się chustą czy innymi pamiątkami skautowymi.


 

tl_files/articles/internet/scout4peace.jpg

First International Scout Family

Liczba użytkowników: 4 451 (stan na 1 listopada 2010):

Serwis został stworzony w lutym 2007 przez egipskiego skauta Tarek Y Aziz’a.

Ten portal prócz zrzeszania skautów za cel stawia sobie szerzenie pokoju na całym świecie. Oto 6 punktów, które portal rozumie, jako swoją misję, a które znajdziemy na stronie:

 1. Szerzenie pokoju w regionie i na całym świecie poprzez dialog międzykulturowy.
 2. Dzielenie się informacjami o bieżących wydarzeniach i sprawach dotyczących ochrony środowiska.
 3. Wspieranie naszych użytkowników.
 4. Pomaganie skautom w dzieleniu się ich własną kulturą ze skautami z innych krajów.
 5. Stworzenie możliwości nawiązywania nowych przyjaźni pomiędzy skautami za pomocą forum i innych wydarzeń.
 6. Promowanie harcerstwa, jako pokojowej siły mogącej zmienić świat.

W tym serwisie ciekawą funkcją jest możliwość prowadzenia bloga i dzielenia się swoimi opiniami, spostrzeżeniami z innymi. Poza tym większość funkcji jest bliźniaczo podobna do serwisu scoutface.

  

Jeśli znasz jakiś inny serwis społecznościowy dedykowany harcerzom z całego świata napisz do nas. Może chciałbyś go opisać?